Як не розгубитися у величезному асортименті та купити натуральну шкіру, що підходить для пошиття певного виробу? Шкіряні фабрики випускають безліч різних видів матеріалів, які відрізняються за товщиною, кольором, походженням сировини, видом лицьової поверхні (гладка, з текстурою, покриттям, глянцем і т.д.). Поговоримо про те, як і за якими ознаками систематизують шкіру.
- Із чого роблять натуральну шкіру?
- Класифікація натуральної шкіри
- Взуттєва
- Галантерейна
- Шкіра для одягу
- Шорно-сідельна
- Меблева
Із чого роблять натуральну шкіру?
Натуральну шкіру виробляють зі шкур тварин. Людство давно знайоме з цим природним матеріалом, проте нашим предкам набагато менше пощастило з різноманітністю і вибір був невеликий: кого вполював, того й з'їв, а зі шкури зробив одяг чи взуття. Список джерел сировини для сучасної шкіряної промисловості значно ширший і в ньому можна побачити як звичні назви, так і досить рідкісні:
- ВРХ (корови, бики та телята, буйволи, бізони);
- МРХ (кози, вівці);
- коні;
- свині;
- слони;
- кенгуру;
- рептилії (крокодили, черепахи, змії, ящірки);
- риби (скати, акули);
- птахи.
Процес виробництва тривалий і багатоетапний Сировина проходить попередню підготовку, де звільняється від забруднень, хутра, жиру і т.д. Після цього слід обов'язковий і дуже важливий процес дублення, яке може бути:
- рослинним;
- мінеральним;
- комбінованим;
- жировим.
На виході отримуємо краст - матеріал без фінішної обробки та шліфування. Далі дублена шкіра надходить на процеси обробки матеріалу і вони визначають те, який вийде готовий продукт і які вироби з нього можна буде шити.
Класифікація натуральної шкіри
Найзручніша і зрозуміліша систематизація натуральної шкіри — за призначенням. Вона заснована на відповідності характеристик матеріалу вимогам до конкретної категорії товарів. У магазині представлені такі види шкіри:
- взуттєва;
- галантерейна;
- шкіра для одягу;
- шорно-сідельна;
- меблева та автомобільна.
Взуттєва
Яка шкіра використовується для взуття? Характеристики матеріалу, навіть у рамках однієї категорії, можуть сильно відрізнятися. Наприклад, технічні вимоги до шкіри для верху взуття такі:
- еластичність;
- м'якість;
- міцність та стійкість до розривів;
- повітро- та паропроникність.
Підкладочна шкіра повинна дихати і мати міцне фарбування, щоб не залишати слідів. Підошва - це виключно шкіра ВРХ з підвищеною жорсткістю, стійкістю до стирання та інертністю до вологи.
Обробка верху також може бути будь-якою, але якщо для літнього взуття підійде лакове покриття, то для зимового це не найкращий варіант. Гладка шкіра, замша, нубук, крейзі хорс, екзотика – з цих та інших матеріалів шиють взуття.
Галантерейна
Використовується для виготовлення сумок, гаманців, різноманітних папок, чохлів та багатьох інших товарів. Головні вимоги до матеріалу продиктовані умовами експлуатації виробів:
- міцне фарбування;
- легкий догляд;
- стійкість до розриву;
- інертність до несприятливих факторів довкілля.
Для пошиття галантерейної продукції підійде будь-який матеріал, екзотична шкіра крокодила або теляча.
Шкіра для одягу
Звідки беруть шкіру для одягу? Найкращою сировиною для цієї категорії служить теляча шкіра та овчина, хоча можуть бути й інші варіанти. Підвищена міцність тут не відіграє особливої ролі, а ось невелика вага, гарний зовнішній вигляд, еластичність та якісне фарбування дуже важливі. Шкіра гладка і тонка: від 0.5 – 0.9 мм шкіра для рукавичок та підкладочна до 1.6 мм для курток, спідниць та штанів.
Шорно-сідельна
Яка шкіра найбільш зносостійка? Матеріал, що відповідає такому визначенню - це товста (в середньому від 2.5 до 5 мм), міцна, гнучка, але не еластична шорно-сідельна шкіра. З неї роблять кінську збрую, обтягують сідла, шиють ремені, кобури, нашийники та багато іншого. Випускається шорно-сідельна шкіра у вигляді краста без обробки або з фінішуванням.
Меблева
Застосовується для оббивки будь-яких меблів від домашніх, до автомобілів, літаків, вагонів і т.д. Цю категорію шкір виробляють із шкур великої рогатої худоби, оскільки великі за розміром полотна дозволяють викроювати великі деталі. Основні якості цієї шкіри:
- підвищена стійкість до стирання;
- еластичність;
- стійкість до перепадів температур;
- міцне фарбування;
- легкий догляд тощо.
У бюджетному сегменті використовується гладка шкіра наппа з повною корекцією та міцним покриттям. Останнє має відповідати особливим критеріям безпеки — бути нетоксичним і негорючим. Напіванілінова наппа з частковою корекцією лиця застосовується для більш дорогих меблів і салонів автомобілів.
Крім натуральних, у нашому магазині представлені екошкіра та пресована шкіра. Плюси та мінуси даних матеріалів:
- недорогі;
- гіпоалергенні;
- добре виглядають;
- міцні та зносостійкі, але
- вони не дихають;
- можуть тріскатися та утворювати стійкі заломи у місцях згинів.
Пресована (або регенерована) шкіра є подрібненими відходами натуральної, склеєними між собою латексом. Екошкіра (або шкірозамінник) - це повністю синтетичний матеріал, зовні схожий з натуральним.
Сортування шкір за призначенням не є догмою і, наприклад, із взуттєвої можна зробити одяг або гаманець. А із шорно-сідельної вийде стильна сумка. Тож вибір завжди за покупцем.